Od redakcjiStare i nowe rozwiązania radioweŚR nr 10/2019Dzisiaj cyfryzacja urządzeń nadawczo-odbiorczych wkroczyła też do konstrukcji wykonywanych samodzielnie, w tym opisywanych dwóch transceiverów QRP.
Tym numerem nasz miesięcznik wkracza w 25. rok istnienia na rynku medialnym. Pierwszy numer "Świata Radio" pojawił się w październiku 1995 roku, po ośmiu miesiącach koegzystencji z audio na łamach "Od Radio Do Audio". W tym samym czasie w kraju zaczęli rozwijać swoją działalność pierwsi operatorzy sieci cyfrowych GSM.
Większość sprzętu nadawczo-odbiorczego, jakim dysponowali wówczas krótkofalowcy, to był sprzęt w wykonaniu amatorskim (nieliczne transceivery fabryczne przeważnie kupowano za granicą). UKF rozwijał się głównie za sprawą wycofywanych ze służb radiotelefonów FM, przestrajanych na pasma 2 m.
Zmiany zachodzące w kraju spowodowały lawinowy napływ zachodnich radiotelefonów CB i bardzo dużą aktywność na pasmie 11 m. Pojawiły się pierwsze firmy radiokomunikacyjne oferujące radiotelefony FM VHF/UHF, a potem transceivery KF.
Technika łączności i sprzęt radiowy ulegał zmianom. CB-Radio pozostało w samochodach, a łączność profesjonalna oraz amatorska poszła w stronę cyfryzacji.
Kilka najnowszych radiotelefonów CB, o naprawdę niewielkich wymiarach, prezentujemy wewnątrz numeru.
Przypominamy też historię amatorskich eksperymentów na falach średnich, długich i bardzo długich. Kiedy przeglądamy konstrukcje radiowe XX wieku, nie sposób nie wspomnieć także o tych sprzed 50 lat, związanych z wystrzeleniem amatorskiego sztucznego satelity Ziemi OSCAR-1 oraz misji Apollo 11 (lądowania pierwszego człowieka na Księżycu).
Dzisiaj cyfryzacja urządzeń nadawczo-odbiorczych wkroczyła też do konstrukcji wykonywanych samodzielnie, w tym opisywanych dwóch transceiverów QRP. W pierwszym i prostszym uBITX jest zastosowany cyfrowy generator VFO na Si5351, a drugi Małamut ma rozbudowany układ SDR i wymaga doświadczenia w montażu elementów powierzchniowych oraz technik programowania.
Ponieważ nieodzownym elementem sprzętu łączności jest antena, prezentujemy nowatorską antenę opartą na specjalnej konstrukcji transformatora dopasowującego. Przed budową warto prześledzić opinie kolegów eksperymentujących z anteną CHA 250 F.
Wiele miejsca w tym numerze poświęcamy krótkofalarskiemu systemowi APRS, który pozwala na aktualne przekazywanie pozycji stacji za pomocą krótkich raportów pakietowych, skierowanych do wszystkich pozostałych stacji. Nadawane drogą radiową komunikaty APRS docierają do bramek radiowo-internetowych, dzięki czemu położenie stacji jest wyświetlane w Internecie na tle map. Serwery internetowe (APRS-IS) umożliwiają także odczytanie pozostałej treści komunikatów: danych telemetrycznych, meteorologicznych, informacji o przemiennikach i ich parametrach itd.
Możliwość nadawania komunikatów APRS zapewnia między innymi opisywany dwupasmowy radiotelefon AT-D878UV firmy AnyTone, który pracuje w systemie cyfrowym DMR i z analogową modulacją FM. To interesujące urządzenie, z szeregiem przydatnych krótkofalowcom funkcji, można wygrać w redakcyjnym konkursie.
Zachęcamy do wzięcia udziału w zamieszczonym quizie antenowym, który dla uważnych, stałych czytelników "Świata Radio" nie będzie stanowił bardzo dużego problemu, bowiem odpowiedzi na pytania były zawarte na przestrzeni lat w miesięczniku.
Życzę powodzenia!
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl