Od redakcjiRóżne oblicza radiotechnikiŚR nr 12/2019Działalność radiowa obejmuje wiele dziedzin nauki i techniki, dlatego zawsze staramy się zaspakajać różne zainteresowania Czytelników. W tym numerze użytkownicy łączności profesjonalnej znajdą w drugiej części relacji z MSPO kolejne nowinki techniczne dotyczące rozwiązań radiowych (anten, radiotelefonów, radiostacji, urządzeń pomiarowych...). Zarówno profesjonalistów jak i radioamatorów z pewnością zainteresuje prezentowany kieszonkowy analizator antenowy NanoVNA, który ma wiele możliwości pomiarowych i może obsługiwać szeroki zakres częstotliwości od 50 kHz do 900 MHz.
Zupełną nowością na polskim rynku jest prezentowany radiotelefon bazowo/samochodowy DMR o nazwie AnyTone AT-D578UV PRO. Warto poznać jego wszechstronne możliwości.
Zwolennicy własnoręcznego wykonania transceivera na popularne pasma amatorskie 3,5, 7 i 14 MHz będą zadowoleni ze świetnego opracowania SP2FP TRX HYDRA CW/SSB (jedna z prac konkursowych PUK 2019). Zastosowany w części odbiorczej doskonały w swojej prostocie mieszacz aktywny AD831 pozwala uzyskać wysokie parametry przemiany, a kompresor dynamiki na SSM2166 zapewnia skuteczną stronę nadawczą, jak na amatorskie rozwiązanie.
Operatorzy zainteresowani własnoręcznym kształtowaniem sygnału trafiającego z mikrofonu do transceivera z pewnością zwrócą uwagę na kolejną z prac konkursowych SP6LTP, jaką jest audioprocesor DSP.
Konstruktorzy budujący wzmacniacze mocy powinni przeanalizować skuteczny sposób chłodzenia tranzystora mocy z zastosowaniem instalacji wodnej, który ostatnio wykorzystuje SP7SP w produkowanych PA, w podobny sposób jak w układzie chłodzenia silnika samochodowego. W ten sposób został wyeliminowany wielki aluminiowy radiator i hałaśliwe wentylatory.
W swoim kolejnym artykule SQ2BXI przybliża właściwości niskich częstotliwości, czyli bardzo długie fale, które powodują pewne trudności m.in. z antenami, ale dają smak nowości i odkryć znany pionierom początków radia.
Z kolei OE1KDA chce zainteresować także radioastronomią, w tym obserwacją pulsarów (bardzo wydajnych energetycznie źródeł promieniowania gwiazd), rejestrowanych w periodycznie występujących impulsach. Krótkofalowcy zajmujący się łącznościami przez odbicia od powierzchni Księżyca (EME) mogą za pomocą swoich skutecznych anten przeprowadzać obserwacje gwiazd-pulsarów w pasmach 424 i 1294 MHz. W planowaniu obserwacji wspomaga operatora specjalne oprogramowanie odbiorcze rejestrujące wielogodzinne nagrania pulsarów i przeprowadzające analizę danych.
W drugim artykule ten sam autor dzieli się doświadczeniami związanymi z transmisją danych telemetrycznych z wykorzystaniem nadajnika APRS w systemie LoRa. Urządzenie jest oparte na dostępnych modułach Dragino dla Arduino (Maliny), które przy mocy do 100 mW, dzięki zyskowi systemowemu wynikającemu z rozpraszania widma, osiąga znaczne zasięgi.
Serdeczne życzenia z okazji Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2020!
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl