Od redakcjiJubileusze w 2020 rokuŚR nr 01/2020W tych pierwszych słowach styczniowego numeru pragnę zwrócić uwagę, że w tym roku przypada wiele jubileuszy związanych z radiem. Choć wciąż jest kwestią sporną, które wydarzenie historyczne, który wynalazek i co dokładnie uznać za "początek" radia, możemy jednak założyć że wynalazek ten ma już 130 lat. Zawdzięczamy go kilku postaciom, wśród których są: Heinrich Hertz, Guglielmo Marconi, Nikola Tesla, Oliver Lodge, Aleksander Popow.
W tym roku przypada również 100-lecie Bitwy Warszawskiej, podczas której były wykorzystywane radiostacje. Na zwycięstwo w tej bitwie oraz w wojnie polsko- bolszewickiej . miało duży wpływ zakłócanie sygnałów radiostacji w Mińsku przez nadajnik w Warszawie. Nadawanie sygnałów na tej samej długości fali, na jakiej pracowały radiostacje sowieckie (by zająć częstotliwość, przez cały czas była czytana Biblia), uniemożliwiło odbiór rozkazów dowódcy frontu, w wyniku czego większość wojsk sowieckich, zamiast atakować, zaczęła się wycofywać.
95 lat temu miało miejsce uruchomienie w Polsce pierwszej próbnej radiostacji w zakładach Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego (PTR) w Warszawie i powstanie Polskiego Radia, które aktualnie wdraża w Polsce projekt cyfryzacji naziemnego sygnału radiowego w technologii DAB+.
Równolegle z rozwojem łączności profesjonalnej zaczęła także rozwijać się działalność radioamatorska. Warto przeczytać wspomnienia pierwszego licencjonowanego krótkofalowca Irvinga Vermilya, który w 1912 r. uzyskał licencję z numerem jeden (VN, 1HAA, W1ZE).
W związku ze stale rosnącą liczbą pasjonatów łączności bezprzewodowej powstawało coraz więcej organizacji oraz stowarzyszeń radiowych. Przed 95 laty powstała Międzynarodowa Unia Radioamatorska IARU, a 5 lat później należąca do IARU, nasza krajowa organizacja – Polski Związek Krótkofalowców – świętująca w tym roku swój jubileusz 90-lecia.
Na łamach "Świata Radio", obchodzącego w październiku swoje 25-lecie, będziemy w kolejnych miesiącach wracać do niektórych wspomnianych wydarzeń historycznych, aby przypominać starszym i nauczać najmłodszych. Przede wszystkim jednak będziemy podążali za najnowszymi rozwiązaniami sprzętu radiowego, bo elektronika rozwija się w tak szybkim tempie, że nabyty dzisiaj nowoczesny transceiver czy radiotelefon może za kilka lat być już przestarzały technologicznie.
W tym numerze zwracamy między innymi uwagę na dostępne na rynku radiotelefony profesjonalne Hytera PT310 (PT350) i niezbyt drogi dwupasmowy radiotelefon analogowy FM FT-4X. Zwolennicy własnoręcznych konstrukcji też znajdą coś dla siebie, między innymi sposób wykonania miernika UHF czy anteny pionowej HF.
Przyjemnej lektury i wszystkiego dobrego w nowym roku!
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl