Od redakcjiMajowe nowości radioweŚR nr 05/2020Krótkofalowcy na świecie mają obecnie bardzo zróżnicowane możliwości łączności, ponieważ komunikacja amatorska i świat komórek zrastają się ze sobą.
Pomimo znanej wszystkim trudnej sytuacji związanej z koronawirusem, udało nam się przygotować majowy numer naszego miesięcznika. Nie zawiera on relacji z różnych planowanych spotkań, targów czy wyjazdów DX-owych, bo zostały one jak wszystkie inne odwołane lub przełożone na późniejsze terminy. Sytuacja jest poważna i nikt nie jest pewny, co będzie jutro, ale zagłębienie się w treść czasopisma pozwoli nam chociaż na chwilę zająć nasze myśli innym tematem.
A mamy w nim opisy sprzętu nadawczo-odbiorczego i pomocniczego, zarówno najnowszej generacji, jak tego sprzed lat, aby pokazać zwłaszcza młodszym, na czym się kiedyś pracowało na pasmach. Oprócz konstrukcji fabrycznych, zagranicznych wytwórców, z przyjemnością prezentujemy nowy krajowy produkt przeznaczony dla krótkofalowców. Jest nim transceiver 10-pasmowy OMEGA 900.
Jeszcze nie tak dawno opisywaliśmy radiostację OMEGA+, która miała wielu zwolenników, jednak nie zabrakło głosów krytykujących wprowadzoną na rynek konstrukcją. Jak widać twórcy radiostacji nie próżnowali i właśnie wprowadzają na rynek nowy model urządzenia. Jakie zmiany zostały wprowadzone? Czy nowy produkt został ulepszony? Odpowiedzi na te pytania oraz schematy znajdziemy w artykule.
Pożytecznym, dodatkowym wyposażeniem radiostacji może być transwerter TRV Oscar-100. Sposób wykonania takiego urządzenia, do łączności przez przemiennik satelitarny Quatra Oskar 100 znajdziemy w dziale Hobby. Jest to rozwiązanie w pełni autonomiczne, które pozwala pracować bez wykorzystywania komputera i Internetu.
Na kolejne udogodnienie zwrócą uwagę zapewne operatorzy zainteresowani poprawą jakości dźwięku odbieranych stacji. Dostępny na rynku korektor i eliminator szumów EQ20B-DSP, dzięki cyfrowej obróbce sygnałów, umożliwia obniżenie poziomu szumów. Z kolei układ parametrycznej korekcji barwy dźwięku daje lepsze wyniki, aniżeli korektor graficzny, ponieważ regulowany jest poziom sygnału dla wybranych częstotliwości bez wprowadzania zniekształceń fazowych typowych dla korektorów graficznych.
Krótkofalowcy na świecie mają obecnie bardzo zróżnicowane możliwości łączności, ponieważ komunikacja amatorska i świat komórek zrastają się ze sobą. Dobrym przykładem są opisywane w tym numerze radiotelefony Runbo K1 i E81. Warto poznać możliwości pracy tych wszechstronnych urządzeń.
Po omówieniu na łamach „Świata Radio” systemów NXDN i P025 przyszła pora w tym numerze na system cyfrowej łączności głosowej TETRA. Warto poznać krótkofalarskie zagraniczne eksperymenty z tym systemem w paśmie 70 cm.
Oprócz zasygnalizowanych powyżej nowości, wiele miejsca poświęcamy na prezentację starszych rozwiązań radiowych związanych między innymi z historią ruchu radioamatorskiego.
Tytułem uzupełnienia opublikowanej miesiąc temu w „Krótkofalowcu Polskim” relacji ze spotkania z okazji 90. rocznicy powstania PZK, zamieszczamy skróty trzech prelekcji tematycznych oraz opisy i zdjęcia wybranych eksponatów z wystawy historycznego sprzętu.
Z kolei w artykule „CB-Radio wczoraj” przypominamy powstanie i rozwój radia obywatelskiego. Choć na przełomie XX wieku największą karierę zrobiła telefonia komórkowa GSM, to jednak CB nadal pozostaje najtańszym i najskuteczniejszym środkiem łączności mobilnej.
Pozostaje mi już tylko prosić Czytelników, aby pisali do redakcji listy o tym, jak spędzali czas z radiem czy konstrukcjami amatorskimi podczas domowej kwarantanny. Może ktoś z Was wspierał pracę służb, w tym jakże trudnym i wymagającym dla nich czasie?
Życzę wszystkim dużo zdrowia, szybkiego zakończenia pandemii... i przyjemnej lektury.
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl