Od redakcjiZawody krótkofalarskie w pandemiiŚR nr 09/2020Ze wstępnych danych wynika, że zespół SN0HQ zaliczył ponad 17 tys. QSO zdobywając ponad 21 mln punktów, co może przełożyć się na trzecie lub czwarte miejsce w świecie, ale na oficjalne wyniki musimy poczekać.
Zawody krótkofalarskie są jedną z ważniejszych form amatorskiej radiokomunikacji i cieszą się dużym zainteresowaniem krótkofalowców w kraju oraz na świecie. Organizowane są w celu umożliwienia doskonalenia technik operatorskich, a także dla uczczenia istotnych wydarzeń historycznych.
Sytuacja związana z pandemią koronawirusa, ograniczeniem możliwości większych spotkań oraz swobodnego przemieszczania się, w znacznym stopniu ograniczyły możliwości przeprowadzenia wielu zawodów sportowych. W przeciwieństwie do tradycyjnych dyscyplin sportowych, zawody krótkofalarskie są niezależne od koronawirusa. Może dzięki temu w ostatnich miesiącach odnotowano znacząco większe zainteresowanie krótkofalowców tą dziedziną hobby. Na sukces w zawodach ma wpływ doświadczenie operatora, użyty sprzęt nadawczo-odbiorczy i antenowy, a przede wszystkim aktualnie występująca propagacja. Warto przypomnieć, że tegoroczne zawody SP DX Contest 2020, organizowane przez SPDX Club w imieniu Polskiego Związku Krótkofalowców, odniosły spektakularny sukces, głównie ze względu na rekordową liczbę zawodników z całego świata i doskonałą organizację. W dziale Zawody prezentujemy skrócone wyniki czołówki stacji polskich SP DX Contest 2020 zaś w dziale Z życia klubów rys historyczny zwycięskiego klubu SP8PKI. Z kolei w dziale Wywiad Rafał SP7-003-24 opowiada o swojej drodze od CB do SWL i swoim zwycięstwie w SP DX Contest 2020 w grupie nasłuchowej (1. miejsce w kategorii SWL MIX).
W tegorocznej edycji zawodów IARU HF Championschip (nieoficjalne mistrzostwa świata krótkofalarskich organizacji narodowych stowarzyszonych w IARU) wielki sukces odniósł nasz zespół SN0HQ. Pomimo że z powodu trwającej sytuacji epidemiologicznej nie odbyło się przed zawodami tradycyjne spotkanie operatorów, udało się uruchomić komplet stacji na terenie całej Polski. Wdrożony został również bez problemów system informatyczny oraz system komunikacji pomiędzy wszystkimi operatorami stacji. W tym roku polska ekipa pod wodzą Włodka SP6EQZ, kapitana zespołu SN0HQ, wystartowała w najlepszej możliwej w tym roku konfiguracji, bowiem w zawodach uczestniczyło 80 operatorów pracujących z 24 lokalizacji głównych i podobnej liczby lokalizacji zapasowych. Na szczęście warunki propagacyjne dopisały na wyższych pasmach HF, co przełożyło się na wiele zaliczonych łączności i choć na dolnych pasmach przeszkadzały trzaski atmosferyczne, wyniki na tych pasmach były też lepsze niż w kilku ostatnich latach. Na wszystkich pasmach najwięcej łączności zalogowano emisją CW (nawet o kilkadziesiąt procent więcej niż na SSB).
Stacje polskie nawiązały z SN0HQ około 3 tys. QSO i ponad 100 z nich spełniły warunki do otrzymania koszulki za 12 QSO. Ze wstępnych danych wynika, że zespół SN0HQ zaliczył ponad 17 tys. QSO, zdobywając ponad 21 mln punktów, co może przełożyć się na trzecie lub czwarte miejsce w świecie, ale na oficjalne wyniki musimy poczekać.
Gratulujemy i trzymamy kciuki, jako że wyniki konkurencji są wyrównane.
Miłej lektury!
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl