Od redakcjiStare i nowe rozwiązania radioweŚR nr 11/2020Na wstępie dziękuję wszystkim, którzy przesłali na moje ręce życzenia z okazji jubileuszu 25-lecia "Świata Radio". Zarówno te usłyszane, jak i przeczytane, miłe pochlebne słowa są bardzo zobowiązujące i motywują do dalszej, wytężonej pracy redakcyjnej.
Oczekiwania poszczególnych grup Czytelników, co do publikowanych materiałów, są bardzo zróżnicowane. Są głosy, aby obok prezentowanych na bieżąco, pojawiających się na rynku nowinek z dziedziny łączności radiowej, spoglądać wstecz i przypominać, na czym kiedyś prowadzono łączności. Młode pokolenie krótkofalowców, nawiązując łączności za pośrednictwem fabrycznych transceiverów, często nie zdaje już sobie sprawy, jak wyglądały kiedyś pierwsze konstrukcje urządzeń nadawczo-odbiorczych, na których pracowali starsi koledzy. W tym miesiącu przypominamy, że rozwój pasm amatorskich UKF w ubiegłym wieku następował w kraju nie tylko na bazie przestrajanych wycofywanych ze służb radiotelefonów FM, ale także z wykorzystaniem zaprojektowanych przez kolegów amatorskich transceiverów. Mamy nadzieję, że zaprezentowane rozwiązania Wojtka SP6APV przybliżą część tych konstrukcji, które powstawały 40 lat temu.
Jednym z nowych transceiverów fabrycznych, opisywanych w tym numerze, jest President McKinley. Ten najnowszy radiotelefon samochodowy CB jest interesujący choćby z tego względu, że jest wyposażony nie tylko w emisję AM/FM, ale także SSB i wiele nowych rozwiązań.
Warto zwrócić również uwagę na projekt M17 i konstrukcję amatorskiego cyfrowego transceivera TR-9, opisanego przez Wojtka SP5WWP, który bazuje na otwartej platformie sprzętowej oraz otwartym oprogramowaniu M17. Projekt ten ma zapewniać wszystko, czego brakuje w dostępnych fabrycznych rozwiązaniach DMR.
Ponieważ konstrukcje antenowe wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem, po raz kolejny zamieszczamy w dziale Digest wybrane opisy anten amatorskich, które były budowane i stosowane przez zagranicznych krótkofalowców. Dobra antena to połowa sukcesu w radiokomunikacji i nie bez powodu duże zaciekawienie wzbudzają najlepsze kierunkowe anteny, szczególnie wśród DX-manów. Tutaj mogą przydać się opisane doświadczenia SP9GNM z antenami Cubical Quad, które mają zysk większy od Yagi o tej samej liczbie elementów.
Poza antenami wielu Czytelników poszukuje także opisów innych dodatkowych elementów radiostacji, w tym ułatwiających odbiór sygnałów na falach krótkich, gdzie występuje wysoki poziom lokalnych zakłóceń radiowych, zwłaszcza w aglomeracjach.
Duże niepożądane sygnały zakłócające, dochodzące nawet do poziomu S9, można w znacznym stopniu wyeliminować opisanym QRM Eliminatorem pracującym w układzie kompensacyjnym.
Na zakończenie zachęcam do wzięcia udziału w konkursie jubileuszowym "Świata Radio", w którym można wygrać między innymi radiotelefon Yaseu FT-4XE.
Przyjemnej lektury!
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl