Od redakcjiUrządzenia nadawczo-odbiorczeŚR nr 01/2021W ubiegłym roku koronawirus spowodował zmniejszenie aktywności profesjonalistów i amatorów (odwołane spotkania, zjazdy, targi, warsztaty, wystawy...), z tego powodu więcej miejsca poświęcaliśmy na opisy historycznego sprzętu radiowego i wspomnienia o ważnych ludziach mających znaczący wkład w rozwój krótkofalarstwa. Okazało się, że taki dobór tematów redakcyjnych został dobrze przyjęty przez Czytelników i są prośby o kontynuowanie tych zagadnień.
Z tego też względu, również w tym i najbliższych miesiącach, obok opisów najnowszych profesjonalnych i amatorskich urządzeń nadawczo-odbiorczych, będziemy wracali do starszych konstrukcji sprzed lat. Dziś dzięki zaangażowaniu wielu kolegów zafascynowanych historią radia amatorskiego coraz więcej wiemy na temat konstrukcji Gwidona Damazyna SP2BD (SK) w obozie koncentracyjnym Buchenwald. W artykule "Sygnał SOS z 1945 r." dowiadujemy się, z jakim poświęceniem powstawały takie urządzenia. Zdobycie niezbędnych komponentów radiowych i stworzenie nadajnika oraz odbiornika w warunkach obozowych, pod czujnym nadzorem strażników i przy nieustannie grożącej śmierci, było bardzo ryzykowne i prawie niemożliwe.
Dziś konstruktorzy sprzętu elektronicznego, nawet nie wychodząc z domu w czasie pandemii, mogą zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne podzespoły produkowane na całym świecie. Zainteresowani naszą dziedziną hobby, odwzorowujący sprawdzone rozwiązania bądź eksperymentujący z własnymi konstrukcjami, mają obecnie znakomite warunki, wystarczy chcieć. W tym numerze polecamy między innymi trzy opisy konstrukcji: transwerter Oscar-100 v2 (kompletne urządzenie do przeprowadzania łączności przez przemiennik satelitarny Quatra Oskar 100), odbiornik Junior (idealny do nasłuchów stacji CW i SSB na pasmach 80 i 20 m), skala cyfrowa A16-PLL z funkcją cyfrowej automatycznej stabilizacji częstotliwości. Szczególnie polecam ten trzeci projekt przystosowany nie tylko do wyświetlania częstotliwości, ale również do poprawy stabilności częstotliwości posiadanych odbiorników i transceiverów z prostymi układami VFO, w tym opisywanego odbiornika STAŚ i wielu innych układów bez syntezy.
Dla planujących zakup fabrycznego urządzenia nadawczo-odbiorczego polecamy opis (test) świeżo wprowadzonego na rynek kompaktowego transceivera IC-705 na wszystkie pasma HF/VHF/UHF, który najkrócej mówiąc, w stosunku do popularnych FT-818 (817) ma większą moc i zapewnia łączności również w systemie cyfrowego głosu D-STAR.
Zwolennicy łączności na pasmach VHF/UHF powinni zwrócić uwagę na prezentowany radiotelefon VGC VERO VR-N7500, którego główną właściwością jest możliwość sterowania przez smartfon/tablet, a także możliwość wysyłania i odbieranie ramek APRS.
Uzupełnieniem do prezentowanych urządzeń nadawczo-odbiorczych są opisy wybranych anten. Bardzo zachęcam do wzięcia udziału w miniankiecie zamieszczonej pod spisem treści rocznika ŚR 2020. Odpowiedzi i propozycje oraz uwagi pozwolą redakcji na lepsze dostosowanie miesięcznika do wymagań naszych Czytelników.
Życzę wszystkim dużo zdrowia, przyjemnej lektury oraz wszystkiego najlepszego w 2021 r.
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl