Od redakcjiSprzęt na wakacjeŚR nr 06/2021W związku ze zbliżającymi się wakacjami, które miejmy nadzieję będą bardziej bezpieczne niż ubiegłoroczne, między innymi ze względu na akcje szczepień, przygotowaliśmy kilka propozycji odnośnie do sprzętu radiowego. Zacznę od testu transceivera FT-818ND, następcy legendarnego FT-817. Właśnie minęło dwadzieścia lat, kiedy firma Yaesu wprowadziła na rynek ultranowoczesny, przenośny transceiver małej mocy FT-817 o takich możliwościach, o jakich wówczas nie śniło się wielu krótkofalowcom. Ten niewielkich wymiarów, szerokopasmowy transceiver umożliwił pracę wszystkimi podstawowymi emisjami i na wszystkich pasmach amatorskich fal krótkich oraz UKF (2 m, 70 cm). Trzy lata później powstała zmodernizowana wersja o oznaczeniu FT-817ND, o takich samych parametrach elektrycznych, lecz z pewnymi udoskonaleniami w stopniu końcowym oraz zasilaniu. Obydwa modele są dostępne do dziś i używane wszędzie: w samochodzie, na spacerze, w domu czy na biwaku. Firmy zajmujące się dystrybucją tych urządzeń są wciąż zachwycone ich poziomem sprzedaży. Trudno się dziwić, że TRX jest chętnie kupowany, skoro jest jednym z tańszych transceiverów multiband o uniwersalnym zastosowaniu.
Dwa lata temu Yaesu wprowadziło do sprzedaży odmłodzoną wersję radiostacji FT-817 o oznaczeniu FT-818. Bezpośrednie porównanie obu radiostacji wykazało, że producent, idąc z duchem czasu, zdołał unowocześnić model bez znaczących zmian konstrukcyjnych, ale ze zwiększoną mocą 6 W, nowym pasmem 60 m czy opcjonalnym generatorem TCXO, który jest potrzebny mikrofalowcom do pracy w połączeniu z transwerterami.
FT-818ND również ma moc 6 W przy napięciu zasilania 13,8 V, stabilizowany temperaturowo generator sterujący TCXO-9 (poprzednio należał on do akcesoriów dodatkowych) i wewnętrzny akumulator niklowo-wodorkowy SRH-32MH.
Dzięki temu FT-818ND to niedrogi transceiver KF/VHF/UHF dla każdego – początkującego, bo ma wszystko, co potrzeba, żeby zacząć uprawiać hobby, ale i dla zaawansowanego, szczególnie na wakacjach, kiedy chce być aktywny w eterze, niezależnie od miejsca pobytu, preferowanej emisji czy pasma.
Oczywiście sam transceiver, szczególnie QRP, wymaga dobrej anteny i podniesionej tak wysoko, jako tylko możliwe. Z praktyki wiadomo, że antena o mniejszym wzmocnieniu zainstalowana wysoko będzie dawała lepszy sygnał niż ustawiona nisko z większym wzmocnieniem. Pomocne będą tu prezentowane antenowe maszty teleskopowe Spiderbeam, które są idealne w podróży, do instalacji na działkach, czy przy aktywacji gór lub wysp. O zaletach tych konstrukcji najlepiej świadczą dane liczbowe. Najtańszy z oferowanych modeli, czyli maszt 7m Mini, po złożeniu ma zaledwie 71 cm i łącznie z pokrowcem waży tylko 1 kg.
Kolejnym ciekawym opisywanym rozwiązaniem jest proste radio definiowane programowo z Arduino Nano, które może być świetną propozycją do samodzielnego wykonania podczas wakacji. µSDX-RX to prosty i tani szerokopasmowy odbiornik radiowy SDR, który może zaspokoić wymagania nie tylko początkujących nasłuchowców.
Konstruktorem tego urządzenia, zmontowanego na uniwersalnej płytce drukowanej, jest Mirek SP5GNI, stały współpracownik redakcji. Cieszy fakt, że układ powstał niejako na bazie opisanego w lutowym wydaniu ŚR transceivera QRP µSDX.
Przyjemnej lektury!Andrzej Janeczek.
Redaktor naczelny
Andrzej Janeczek
redakcja@swiatradio.com.pl