Od redakcjiKonstruktorzy na startŚR nr 02/2006Choć za oknem jeszcze zima, my już myślimy o lecie. Chcemy by wszyscy, którym nie obca jest lutownica, zajęli się jeszcze w te zimowe wieczory zaprojektowaniem i wykonaniem prostego urządzenia nadawczo-odbiorczego (minitransceivera) na pasmo amatorskie 80m. Pasmo to przez najbliższe lata będzie coraz popularniejsze w związku z pogarszaniem się warunków propagacyjnych na wyższych pasmach. Sądząc po listach nadsyłanych do redakcji oraz przeglądając strony internetowe łatwo dojść do wniosku, że tematem QRP, a dokładniej mówiąc - własnoręcznym wykonywaniem minitransceiverów małej mocy - zajmuje się spora grupa krótkofalowców. Chcemy, aby na początku lata zgromadzić w jednym miejscu te konstrukcje i przeanalizować rozwiązania oraz porównać ich parametry podczas specjalnego konkursu zorganizowanego z okazji Ogólnopolskiej Giełdy Radiowej w Różanie (radiopikniku w pierwszy weekend czerwca albo września). Pomysł spodobał się prezesowi klubu SP5KVW, Jerzemu Ochenkowskiemu SP5GJH, który postanowił włączyć konkurs jako stały punkt programu tej ciekawej imprezy, która gromadzi co roku coraz więcej uczestników. Celem konkursu jest wyłonienie najprostszej konstrukcji możliwej do odwzorowania przez początkujących krótkofalowców (minimum elementów, maksimum efektów i zadowolenia). Na stronie 75 znajduje się dokładny regulamin dotyczący tego konkursu; podane są tam warunki, jakie powinien spełniać zgłoszony projekt.
Jeśli pomysł zostanie dostatecznie rozpropagowany, to czasu na realizację projektu wystarczy, aby już w pierwszy weekend czerwca rozstrzygnąć konkurs. Mamy nadzieję, że ze zgłoszonych prac uda się specjalnie powołanej komisji konkursowej wyłonić kilka naprawdę ciekawych pomysłów, wartych odwzorowania. Po konkursie udostępnimy łamy Świata Radio w największym możliwym stopniu, aby spopularyzować najlepsze rozwiązania, przynoszące sławę ich twórcom.
Opisów dobrych i tanich rozwiązań minitarnsceiverów QRP wciąż nie jest za dużo. Rosnąca grupa młodzieży, która zdała egzamin na licencję krótkofalarską i nie jest w stanie się uaktywnić w eterze z tej racji, że sprzęt fabryczny - choć dostępny w Polsce - wciąż jest drogi, mogłaby, np. pod okiem doświadczonych kolegów w klubie, wykonać model prosty i tani, ale i pewny w działaniu.
Przy okazji chcę zaapelować do doświadczonych konstruktorów o udzielanie pomocy mniej doświadczonym osobom. Na Internetowym Forum Czytelników wiele pytań technicznych wciąż pozostaje bez odpowiedzi. Dla uczestników forum, którzy najczęściej zabiorą pomocny głos, redakcja postanowiła ufundować nagrody książkowe (raz na kwartał podamy uhonorowanego zwycięzcę).
Miło mi również zakomunikować, że Internetowy Świat Radiooperatora stał się wśród krótkofalowców jednym z najbardziej poczytnych serwisów informacyjnych. Między innymi zawsze w poniedziałek są publikowane w IŚR wykazy aktywnych ekspedycji na dany tydzień. Dużą popularnością cieszy się też piątkowy spis zawodów na weekend i aktualne linki do regulaminów. Dzięki pracy
SP3FAR w ostatnim czasie oglądalność strony podwoiła się.
Nie byłeś na IŚR? Sprawdź! Potrzebujesz wiadomości lub masz coś ciekawego do przekazania? Przejrzyj dział
Internetowy Świat Operatora.
Redaktor Naczelny
Andrzej Janeczek
sp5aht@swiatradio.com.pl