Od redakcjiKrótkofalarski narybekŚR nr 06/2006Czerwiec to miesiąc, który kojarzy mi się między innymi z Dniem Dziecka oraz początkiem wakacji. Pomyślmy, czy nie warto byłoby wysłać swoje pociechy na jakiś obóz letni, na którym młodzież ma możliwość poznać tajniki radia, nawiązać swoje pierwsze samodzielne łączności radiowe na pasmach amatorskich. Internet jest dobry i na czasie, ale jak nie pokażemy młodzieży innych, alternatywnych środków nowoczesnej komunikacji, to może okazać się, że przy radiokomunikacji pozostaną tylko seniorzy z siwymi włosami. Pierwszy z tych obozów organizuje w dniach 1-22 lipca Harcerski Klub Podróżników "Zorza" (SP6ZPZ) wraz z Harcerskim Klubem Łączności "Wrocławskie Orlęta" (SP6ZDA) w miejscowości Krzeczkowo nad jeziorem Niesłysz koło Świebodzina. Po poprzednim takim obozie pojawiło się 30 nowych, młodych i aktywnych krótkofalowców. Niektórzy z nich z nich będą brać udział w obozie jako kadra (więcej informacji na temat obozu na stronie
www.harcerz.com).
Drugim obozem, zaplanowanym od 30 lipca do 19 sierpnia, jest "Obóz szkoleniowy w sportach obronnych PZK" i będzie miał miejsce w bazie obozowej hufca ZHP Rumia w okolicach miejscowości Choczewo (7km od Bałtyku). W ubiegłym roku 27 uczestników tego obozu przystąpiło do egzaminu na świadectwo operatorskie. W tym roku założono rozszerzenie programu kursu o naukę telegrafii (szczegóły na stronie PZK:
www.pzk.org.pl).
Trzeci obóz organizuje klub SP9KRT w Piekarach Śląskich na terenie Trójmiasta, tradycyjnie już z zakwaterowaniem i wyżywieniem w Harcerskiej Bazie Obozowej "Morena" w Gdańsku-Wrzeszczu. Pierwszy turnus odbędzie się w dniach 29 lipca - 10 sierpnia, drugi turnus 11 sierpnia - 23 sierpnia. Podczas drugiego turnusu odbędzie się IV Międzynarodowy Kurs Krótkofalarski zakończony egzaminem państwowym na świadectwa radiooperatorskie (szczegóły:
www.klubsp9krt.piekary.pl).
Jeżeli gdzieś jeszcze są organizowane inne obozy radiowe, na których będą odbywały się szkolenia z możliwością zdawania egzaminu przed komisją UKE, proszę o podanie nam tej informacji, a niezwłocznie opublikujemy ją na naszym serwisie.
Z wielu ciekawych i różnorodnych tematów, które są poruszone w tym numerze, zwracam szczególną uwagę na opis budowy minitransceivera Antoś, który docelowo może być urządzeniem urlopowym QRP czy właśnie pierwszym transceiverem początkującego krótkofalowca. Mam nadzieję, że konkurs QRP, który będzie miał finał 3 czerwca w Różanie, przyniesie inne, ciekawe propozycje i będziemy mieli duży wybór prostych konstrukcji do samodzielnego budowania.
Wszystkim uczestnikom letnich spotkań i obozów, a także ich organizatorom życzę, dobrej pogody oraz aby spełniły się wszystkie założone plany połączenia przyjemnego z pożytecznym!
Redaktor Naczelny
Andrzej Janeczek
sp5aht@swiatradio.com.pl