Od redakcjiWakacyjne tematyŚR nr 08/2006Letnie wakacje czy urlopy nie są powodem, aby rozstawać się z radiem. Przeciwnie, wielu Czytelników właśnie w tym okresie uaktywnia swoje radiowe hobby. Każdy na swój sposób próbuje połączyć przyjemne z pożytecznym.
W bieżącym, wakacyjnym numerze wiele miejsca poświęcamy sprawom QRP, a najwięcej - minitransceiverom małej mocy. Przedstawiamy między innymi zapowiadany materiał na temat konkursu na projekt minitransceivera QRP, rozstrzygniętego na początku czerwca podczas Radiopikniku i Radiogiełdy SP5KVW w Różanie. Zwyciężył projekt urządzenia SQ7JHM o nazwie Kajman. Proponuję wszystkim zapoznać się z opisem wykonania tego prostego urządzenia, które - pomimo niewielkich wymiarów - może, i to nie tylko w wakacje, umożliwić dwustronną łączność SSB w paśmie 80m z mocą wyjściową 2W.
Warto przypomnieć, że 17 czerwca był obchodzony jako Międzynarodowy Dzień QRP (święto ustanowione na mocy uchwały Konferencji 1 Regionu IARU w 1984 r. we Włoszech).
Wracamy także do sprawy Trapera 2005. Po roku od momentu zamieszczenia opisu w naszym piśmie, dzięki uprzejmości SQ7LRC dotarł do redakcji do testów jeden z pierwszych modeli tego najnowszego dzieła SP3ABG. Testy w paśmie 80m potwierdziły, że urządzenie działa poprawnie i ma parametry zbliżone do tych, jakie zakładał konstruktor.W kraju jest wielu radioamatorów, którzy - głównie z zamiłowania do radiotechniki i własnoręcznych konstrukcji - wykonują podobne transceivery QRP i potem testują je na pasmach amatorskich. Znanym konstruktorem, który od lat specjalizuje się nie tylko w konstruowaniu uzrądzeń nadawczo-odbiorczych, ale także sprzętu pomiarowego, jest zaprzyjaźniony z naszą redakcją Roman SP5AQT. Zachęcam do obejrzenia kilku ostatnio zbudowanych modeli jako przykładowych konstrukcji, które powstały nie w laboratorium czy zakładzie, lecz dosłownie przy biurku w normalnym mieszkaniu, w bloku. Osobiście jestem jeszcze pod wrażeniem odsłuchu jednej z jego konstrukcji - wielopasmowego transceivera skonstruowanego w oparciu o koncepcję CDG 2000 i syntezer DDS.
Okres wakacyjny to także dobry moment na usprawnienia konstrukcji antenowych. Szczególnie wszyscy, którzy mają dużo przestrzeni oraz marzą o prawdziwych DX-ach, powinni dokładniej poznać zasady pracy anten odbiorczych Beverage. Ci, którzy mieli okazję porównać jakość słuchania DX-a w dolnych pasmach amatorskich 80 oraz 40 metrów na swoich wielkomiejskich antenach z odbiorem na antenach Beverage, marzą o przeniesieniu się na wieś czy w jakieś odludne miejsce, by takie anteny rozwiesić (znam kilku takich kolegów). Wbrew pozorom w literaturze krótkofalarskiej niewiele jest dobrych opracowań na temat tych anten i dlatego SP7HT w trzech kolejnych artykułach przedstawi nam kompendium wiedzy na temat anten Beverage.
Jeśli jesteśmy przy łącznościach i antenach, latem warto sprawdzić łączność na UKF, np. z gór czy innych wzniesień. Mieszkańcy rejonów nadmorskich wcale nie muszą wyjeżdżać w góry. Ozdobą regionu nazywanego Szwajcarią Kaszubską jest góra Wieżyca (328,6 m npm). Warto poznać to miejsce, bo jest ono atrakcyjne także - a może przede wszystkim - dla miłośników ładnych widoków jak również… nart. Michał SP2SC wspomina o wielu wyprawach i przygodach związanych z łącznościami w pasmach UKF z Wieżycy.
Redaktor Naczelny
Andrzej Janeczek
sp5aht@swiatradio.com.pl