Od redakcjiCo czeka w nowym rokuŚR nr 01/2007Początek nowego roku to dobra okazja do próby prognozowania, co nas czeka w najbliższym czasie. Oczywiście mam na myśli technikę radiową. Nie będę przy tym używał czarodziejskiej kuli, lecz wykorzystam informacje o największych sukcesach ostatniego czasu.
Z pewnością technika światowa pójdzie dalej w kierunku digitalizacji systemów radiowych. Generalnie nastąpi przyspieszenie w przejściu od telewizji analogowej do telewizji cyfrowej. Przyniesie to wiele nowych możliwości i korzyści. Nastąpi również kolejny krok w przejściu z radiofonii AM do radiofonii cyfrowej. Jest to sprawa nieuchronna i w związku z tym służba amatorska także przymierza się do wprowadzenia modulacji cyfrowej (digital). Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że w tym roku zostanie zrobiony kolejny krok w kierunku digitalizacji radia amatorskiego, bowiem do firmy Icom mają zamiar dołączyć kolejne firmy oferujące nowoczesne transceivery z modulacją cyfrową.Ponieważ generalnie świat dąży w stronę rozwiązań bezprzewodowych, pojawią się nowe stacje bazowe i inne rozwiązania umożliwiające operatorom usług szerokopasmowych zaoferowanie klientom bezprzewodowego dostępu do Internetu, bez względu na czas i miejsce. Przyjęta w ostatnich latach strategia w zakresie wielodostępu radiowego zapewni operatorom przyszłościowe rozwiązania, gwarantujące elastyczność w wyborze różnych ewoluujących technologii. Będziemy o tych nowościach pisali na naszych łamach.
W tym numerze przedstawiamy test Icom IC-2200, pierwszego transceivera przystosowanego do modu cyfrowego UT-118 (który był opisywany pod koniec ubiegłego roku).
W najbliższym czasie zamierzamy opublikować kolejne artykuły na temat głosu cyfrowego, w tym o Icom ID-800 (dwupasmowym transceiverze FM i cyfrowym) oraz Alinco DR-635T (dwupasmowym transceiverze FM z możliwością pracy cyfrowej).
Zwolennicy pasm KF znajdą z kolei test transceivera Icom IC-7000, pokrywającego pasma amatorskie od 160m do 70cm. Wielu krótkofalowców na świecie, którzy już kupili ten transceiver twierdzi, że to bardzo udany model. Jak tylko ukażą się oficjalne wyniki testów FT2000, będziemy także starali się je opublikować, aby potwierdzić lub zaprzeczyć pogłoskom (podchodzącym głównie od krótkofalowców z USA), że nie jest to aż tak udany model (zwłaszcza część RX), jak było podawane w zapowiedziach firmowych.
Wiele miejsca zamierzamy poświecić opisom konstrukcji radiowych przyrządów pomiarowych. Po opisie cyfrowego miernika mocy w.cz., który prezentujemy w tym numerze, znajdzie się opis analizatora widma radiowego. Przestrzegam, że będzie to bardzo ambitny projekt, na który od dłuższego czasu czeka wielu konstruktorów pragnących wzbogacić swoją radiową pracownię pomiarową właśnie o ten niezastąpiony przyrząd. Jego wykonanie będzie wielokrotnie tańsze od fabrycznych analizatorów. Oprócz opisów i testów fabrycznego sprzętu nadawczo-odbiorczego również zwolennicy własnych konstrukcji znajdą opisy wykonania prostych i tanich minitransceiverów QRP, dostępnych także w postaci kitów AVT, umożliwiających głównie początkującym krótkofalowcom uruchomienie się na pasmach amatorskich.
To tylko niektóre zapowiedzi redakcyjne. Mamy nadzieję, że w najbliższym numerze będziemy mogli przedstawić szczegóły przepisów MŚ w sprawie wymagań dotyczących zgłoszenia instalacji wytwarzających pola elektromagnetyczne (w chwili pisania tych słów jeszcze nie ukazało się oficjalne rozporządzenie). Jestem przekonany, że stosowne informacje na temat projektu reformy PZK koledzy z Zarządu Głównego przedstawią w Krótkofalowcu Polskim.
Wszystkim Czytelnikom życzę dużo dobrego w 2007 roku!
Redaktor Naczelny
Andrzej Janeczek
sp5aht@swiatradio.com.pl