Od redakcjiPomiary mówią same?ŚR nr 03/2007Sprzęt nadawczo-odbiorczy (transceivery) można, podobnie jak samochody, podzielić na kilka kategorii. Dlatego też dokonując oceny jego parametrów należy wziąć pod uwagę, czy mamy do czynienia ze sprzętem klasy popularnej, czy wyczynowej.Kiedy kilka lat temu zachwalałem FT-817 wiedziałem, że nie ma sobie równych w klasie popularnej. Od urządzeń z najwyższej półki nabywcy oczekują najwyższych parametrów, głównie części odbiorczych, aby urządzenie sprostało w najtrudniejszych sytuacjach contestowych i w DX pile-up. Po ogłoszeniu, że jest już dostępny od dawna zapowiadany super model Yaesu FT-2000 i po marketingowych zachętach (w tym korzystnych warunkach zakupu zapewnianych przez dealerów) wielu rozsądnych krótkofalowców, do których dotarły krytyczne uwagi od kolegów z zagranicy, wstrzymało się z zakupem czekając na oficjalne wyniki badań tego modelu. Teraz już mogą odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dobrze zrobili nie wydając sporych pieniędzy: w styczniu na stronach internetowych ARRL zostały udostępnione wyniki pomiarów tego TRX-a wykonane przez Laboratorium Techniczne ARRL ("Yaesu FT-2000 HF and 6 meter Transceiver").
Nie czekając na ukazanie się amerykańskiego QST 2/07, w którym miały być opublikowane te sensacyjne wyniki uznaliśmy, że celowym było zapoznanie czytelników Świata Radio z niektórymi wnioskami, jakie można wyciągnąć z analizy rezultatów pomiarów FT-2000. Na prośbę redakcji Tadeusz SP7HT wykonał skrót z selektywnym wyciągiem informacji zawartych w ww. materiałach. Dzięki temu w Poradach Technicznych, wśród innych wypowiedzi, zamieszczamy najważniejsze wyniki. Zachęcam także do zapoznania się z fragmentami opinii zawartymi w Digest, a pochodzącymi z niemieckiego Funkamateur 1/07, gdzie również zamieszczono test FT-2000. Wniosek jest taki, że nie należy bezkrytycznie wierzyć marketingowi wytwórcy, a jest rzeczą rozsądną poczekać na rezultaty pomiarów wykonanych przez renomowane laboratorium (nie związane żadnymi układami z producentem lub dealerem).
Jeśli ktoś z kolei zamierza kupić lub wymienić sprzęt UKF, powinien zapoznać się z testami nowoczesnego, dwupasmowego transceivera mobil Alinco DR-635T
Ponieważ wielu młodych czytelników Świata Radio nie zna historii telewizji, przypominamy notatki prasowe o pierwszych urządzeniach telewizyjnych, eksponowanych na niemieckiej wystawie już w 1931 roku ("Zamierzchłe początki telewizji").
Dołożyliśmy wiele starań, aby nakłonić jednego z użytkowników CB do opisania swojej radiowej pasji. W efekcie prezentujemy artykuł "Pirat zły?", który polecamy nie tylko tym, którzy lubią łączności w paśmie 11m. Warto może, aby także decydenci zapoznali się i przemyśleli propozycje autora na temat zalegalizowania piractwa eterowego. Czy jest to możliwe do zrealizowania?
Polecam także rozmowę z Ewą SP1LOS, która w naszym krótkofalarskim hobby, choć niedoskonałemu pod względem organizacyjnym, dostrzega coś, co nadaje sens życiu.
Przyjemnej lektury!
Redaktor Naczelny
Andrzej Janeczek
sp5aht@swiatradio.com.pl