Od redakcjiZmiany w egzaminachŚR nr 05/2007Jak wiadomo, w myśl przepisów prawa telekomunikacyjnego, obsługiwanie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych wymaga posiadania odpowiedniego świadectwa operatora urządzeń radiowych. Świadectwa takie, zarówno dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej, jak i lotniczej oraz morskiej, wydaje prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej na podstawie pozytywnego wyniku egzaminu z wiadomości i umiejętności osoby ubiegającej się o takie świadectwo.
W ubiegłym miesiącu weszły w życie nowe sposoby egzaminowania. Egzaminy na świadectwa operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej są już przeprowadzane w formie testowej. W celu zapewnienia przejrzystości systemu egzaminowania oraz umożliwienia zapoznania się z formą egzaminowania osobom zainteresowanym przystąpieniem do egzaminu, postanowiono zamieścić w Internecie cały "Zbiór pytań egzaminacyjnych" zawierający pytania wraz z trzema odpowiedziami, z których tylko jedna jest poprawna. Wszyscy chętni do przystąpienia do egzaminu a także organizatorzy kursów powinni czynić przygotowania właśnie pod tym kątem, ponieważ z dostępnego zbioru będą losowo generowane testy egzaminacyjne, indywidualne dla każdego egzaminowanego - po 5 pytań z czterech przedmiotów egzaminacyjnych, łącznie 20 pytań.
Przykładowo wygenerowany test egzaminacyjny na świadectwo Klasy B umieszczamy wewnątrz numeru. W imieniu Urzędu Komunikacji Elektronicznej zachęcamy do zgłaszania opinii o nowym sposobie przeprowadzania egzaminów, jak również dotyczących zbioru pytań egzaminacyjnych. Opinie można przesyłać także na adres redakcji ŚR.Na prośbę wielu zainteresowanych poprawieniem jakości odbioru sprzętu amatorskiego, ale także fabrycznego (bez ingerencji w wewnętrzną konstrukcję urządzenia), publikujemy opis filtru audio SCAF-1 firmy Idiom. Ponieważ filtr ten jest chętnie odwzorowywany w domowych warunkach, tym bardziej warto zapoznać się z jego schematem, który uzyskaliśmy dzięki Czytelnikowi ŚR (serdeczne podziękowania).
W dziale Hobby mamy dwa ciekawe artykuły. Pierwszy dotyczy opisu wykonania prostej skrzynki antenowej, niezbędnego elementu dopasowującego pomiędzy transceiverem i anteną.
Drugi polecany artykuł podejmuje zapowiadany już wcześniej temat konstrukcji wzmacniacza mocy wykonanego przez SQ7JHM. Jestem przekonany, że ten wzmacniacz spotka się z dużym zainteresowaniem wielu konstruktorów pragnących podnieść moc wyjściową swojego transceivera QRP/80m.
Dokładamy wiele starań, aby realizować prośby naszych Czytelników i dostarczać wiadomości na temat anten. Wielu nasłuchowców oraz krótkofalowców z pewnością zainteresuje więc artykuł SP7HT na temat nowych konstrukcji anten odbiorczych na dolne pasma amatorskie. Opisane fazowane wzdłużnie małogabarytowe anteny pętlowe z polaryzacją pionową są porównywalne swoją skutecznością z 2-elementową anteną Cubical Quad lub 3-elementową Yagi w amatorskim paśmie 20 metrów.
W bieżącym numerze przedstawiamy także Marka SP7DQR, którego programy komputerowe są już stosowane i zalecane do rozliczania zawodów krajowych oraz międzynarodowych.
Redaktor Naczelny
Andrzej Janeczek
sp5aht@swiatradio.com.pl