Od redakcjiNajważniejsze jest bezpieczeństwoŚR nr 06/2006Wielu aktywnych krótkofalowców, szczególnie tych posiadających działki, stawia własne maszty antenowe. Teraz właśnie, na początku lata, coraz częściej, naśladując SP2FAX, SP7GIQ i innych, instalują anteny na wysokim maszcie, aby móc z lepszym skutkiem uprawiać sport krótkofalarski. Tymczasem zmiany naszego klimatu, w tym przede wszystkim coraz silniej wiejące wiatry, skłaniają do zwrócenia szczególnej uwagi na bezpieczeństwo.
Źle przemyślana konstrukcja może być niebezpieczna, a z kolei zawierająca podwyższony parametr "strachu konstruktora" (budowana na wyrost, z dużym zapasem) jest nieekonomiczna.Niestety, aby maszt był i bezpieczny, i ekonomiczny, konieczne jest wykonanie odpowiednich analiz i obliczeń. Dotyczy to zarówno samej konstrukcji masztu, jak i jego posadowienia. Ponieważ występuje tu wiele parametrów wzajemnie na siebie oddziaływujących, warto zapoznać się z artykułem SP6IEQ, który z pewnością przyniesie wiele korzyści przyszłym budowniczym masztów.
Warto wiedzieć, że w eterze, oprócz sygnałów radiowych wytwarzanych przez anteny, występuje wiele rodzajów sygnałów pochodzenia naturalnego, związanych ze zjawiskami fizycznymi, które zachodzą nie tylko w atmosferze (meteorologicznymi), ale i pod powierzchnią ziemi.
Według najnowszych obserwacji i badań wynika, że długofalowe promieniowanie elektromagnetyczne wywiera wpływ zarówno na organizmy żywe, jak i na materię organiczną. Z tego powodu coraz dokładniej obserwuje się powstawanie fal elektromagnetycznych w rejonach trzęsień ziemi i możliwość ich wykorzystania do ostrzegania ludności przed nadchodzącym niebezpieczeństwem.
W warunkach amatorskich stosunkowo łatwo można badać wpływ wyładowań atmosferycznych na organizmy żywe. Opisany w tym numerze odbiornik radiometeorologiczny "Żabka" pozwala na orientacyjne przewidywanie zbliżających się zmian pogody i gwałtownych zjawisk meteorologicznych, jak burze, silne ulewy itp. W niektórych przypadkach pozwala też przewidzieć wystąpienie podwyższonej propagacji w pasmach UKF.
Z kolei dla wszystkich słuchaczy radiofonii oraz nasłuchowców (także w służbach profesjonalnych: od fal długich do UHF) mamy do zaoferowania opis cyfrowego odbiornika WiNRADIO G305e w postaci przystawki do komputera PC. Warto poznać możliwości tego stosunkowo niedrogiego urządzenia, które ma możliwości odbiornika komercyjnego, na przykład IC-R9500 lub NRD 545.
W tym numerze wiele miejsca poświęcamy na nowości zaprezentowane na Międzynarodowych Targach Komunikacji Elektronicznej Intertelecom 2007.
W związku z reformą systemu egzaminowania na świadectwa operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej lotniczej oraz w służbie radiokomunikacyjnej morskiej i żeglugi śródlądowej, aktualne egzaminy na świadectwa operatora urządzeń radiowych są przeprowadzane w formie testowej. W celu zapoznania Czytelników ŚR z zakresem obowiązującego materiału drukujemy przykładowe zestawy pytań.
Redaktor Naczelny
Andrzej Janeczek
sp5aht@swiatradio.com.pl