Od redakcjiRadiowe urządzenia XXI wiekuŚR nr 07/2007Z listów docierających do redakcji wynika, że rośnie liczba Czytelników zainteresowanych własnoręczną budową układów radiowych konfigurowanych programowo. Temat z pewnością jest ciekawy i nowy. Jeżeli ktoś nie wie, co mam na myśli, to przypominam, że przed rokiem temat był już poruszany na naszych łamach na przykładzie konstrukcji odbiornika Digirex.Tym razem dołożyliśmy starań i z pomocą Krzysztofa OE1KDA przedstawiamy przegląd nieskomplikowanych schematów i pasujących do nich bezpłatnych programów. Jestem przekonany, że radiowymi klockami XXI wieku zainteresuje się szersze grono radioamatorów. Sprawa staje się coraz bardziej aktualna i warto, aby spora grupa zdolnych polskich konstruktorów QRP zdobyła w tym zakresie własne doświadczenia. Myślę, że także ktoś z grona Czytelników ŚR pokusi się o opracowanie własnych układów lub programów. Nie wstydźmy się prezentować swoich konstrukcji radiowych, choćby według twórców nie były one idealne – przecież układów idealnych nie ma! Zawsze znajdzie się ktoś, kto coś udoskonali czy usprawni i… właśnie na tym polega postęp techniczny.
To samo zjawisko obserwujemy na przykładzie wielkich firm radiokomunikacyjnych. Dobrym przykładem jest zapowiedź rozpoczęcia w tym miesiącu sprzedaży nowego transceivera Elecraft K3. Jak wynika z prezentacji przygotowanej przez SP7HT, nowy wyrób jest efektem trzech lat pracy projektantów, przeprowadzania testów i wprowadzania kolejnych udoskonaleń. Podejście Elecrafta do rynku jest dobrą zapowiedzią na przyszłość, ponieważ wyznacza nowy standard: stosunek jakości do ceny. Jeżeli ktoś myśli o zakupie nowego transceivera KF, koniecznie powinien zapoznać się z tym artykułem.
Wszyscy wiemy, że dobre urządzenie to nie wszystko – równie dobra musi być antena. Po serii anten KF prezentujemy opis wykonania dwupasmowej anteny 2m/70cm. Będzie to kopia anteny Diamond wykonanej przez SP3DRY. W przeciwieństwie do transceiverów, w tym przypadku materiały do budowy znajdziemy w najbliższym sklepie hydrauliczno-elektrycznym.
Wiele miejsca w tym numerze poświęcamy też na sprawy organizacyjne. Na wiele pytań dotyczących przyszłości PZK i krótkofalarstwa odpowie SP9HQJ, nowy wiceprezes PZK.
Przypominam, że w dniach 14-15 lipca na wszystkich aktywnych krótkofalowców czekają IARU Championship 2007, w których wystartuje do walki o należną jej pozycję nasza reprezentacja narodowa - SN0HQ. Jej członkowie cały czas się szkolą, unowocześniają i rozbudowują sprzęt, w tym anteny kierunkowe. O tym, że jesteśmy dobrzy, świadczą wyniki: czwarte miejsce w ubiegłym roku i drugie dwa lata temu. Każdy, kto ma licencję i sprzęt KF, może pomóc w utrzymaniu pozycji, a może i zająć wymarzone, pierwsze miejsce. Czego oczekuje od nas nasz zespół? Przeczytajmy apel Tomka SP6T – kapitana zespołu SN0HQ.
Powodzenia!
Redaktor Naczelny
Andrzej Janeczek
sp5aht@swiatradio.com.pl