Od redakcjiTesty i prezentacjeŚR nr 11/2007W każdym numerze naszego miesięcznika Czytelnicy znajdują prezentacje i testy sprzętu radiowego. Testy dotyczą urządzeń uruchomionych, podłączonych do zasilania, anteny oraz innych urządzeń współpracujących, i podlegają badaniom zarówno słuchowym, jak i za pomocą aparatury pomiarowej. Doświadczony operator, który pracował już wcześniej na kilku różnych urządzeniach, jest w stanie wybrać ten najlepszy - ale tylko dla niego. W żadnym razie nie będzie to ocena miarodajna. Nowoczesny sprzęt radiowy to przecież rozbudowany komputer uzupełniony o wiele dodatkowych bloków, naszpikowany różnymi nowinkami technicznymi… Nie jest łatwo ustawić go na właściwym miejscu w rankingu. Mamy tu bowiem do czynienia z wieloma parametrami, często uzależnionymi od siebie. Nie wystarczy prześledzić wyniki pomiarów sprzętu, który schodząc z taśmy, jest przecież badany, a każde urządzenie ma podane parametry. O ile można wierzyć pomiarom nadajnika, w tym np. mocy wyjściowej, to nie można bezkrytycznie ufać podawanym parametrom odbiornika. Często, ze względów marketingowych, nie są podawane parametry dynamiczne lub są one niekompletne. A przecież to właśnie te parametry zadecydują, czy dany odbiornik odbierze słabe sygnały i czy będzie zdolny do ich wyłowienia z wielu niepożądanych zakłóceń.Nie jest więc łatwo stworzyć ranking sprzętu. Na szczęście tym zagadnieniem zajmuje się niezależne laboratorium ARLL. Z publikowanymi przez nie wynikami pomiarów muszą się liczyć nawet największe firmy radiokomunikacyjne. Są to skomplikowane badania, dość czasochłonne, a ich wyniki często ukazują się dopiero w jakiś czas po wprowadzeniu sprzętu na rynek. Tak jest z nowymi transceiverami.
Zanim sprzęt wyrobi sobie opinię wśród użytkowników, jest opisywany w postaci tak zwanej prezentacji. Inaczej mówiąc, prezentacja opiera się głównie na danych producenta pochodzących z instrukcji obsługi i innych materiałów publikowanych przez firmę np. na stronie internetowej.
Zarówno testy, jak i prezentacje sprzętu są bardzo poszukiwane w ŚR. Świadczą o tym e-maile i telefony z pytaniami, kiedy nowy sprzęt będzie opisany na naszych łamach lub gdzie można w ŚR znaleźć informacje o takim czy innym starszym transceiverze.
Staramy się trzymać rękę na pulsie, aby każdy pojawiający się na rynku sprzęt, który zasługuje na uwagę naszych Czytelników, opisać i ocenić na łamach "Świata Radio". Po 12-letniej obecności ŚR na rynku postanowiliśmy pokusić się o systematyczną, comiesięczną publikację swoistej "listy obecności", tj. zestawienia sprzętu prezentowanego, testowanego i ocenionego w ŚR, takiego, który nadal cieszy się zainteresowaniem. Bywają bowiem perełki, na które ŚR zwrócił uwagę, a one później z takich czy innych powodów przestały być popularne (np. DigiRex).
Od poprzedniego numeru ŚR wybieramy więc sprzęt, który jest aktualnie na rynku (z uwzględnieniem obrotu wtórnego). Każdy użytkownik radio powinien zwrócić uwagę na publikowane zestawienia, zawierające producenta i dystrybutorów, a także przybliżoną cenę. Na te swoiste "przewodniki" powinny zwrócić także uwagę firmy, chcące zdobyć klientów. Producenci czy dystrybutorzy, którzy mają coś interesującego do zaoferowania, a nie znaleźli się na liście, niech jak najszybciej skontaktują się z redakcją i nie bagatelizują tej formy zaistnienia na rynku.
Redaktor Naczelny
Andrzej Janeczek
sp5aht@swiatradio.com.pl