Od redakcjiAnalizatory antenoweŚR nr 12/2007Analizatory obwodów, w tym antenowych, stają się powoli uniwersalnymi przyrządami pomiarowymi w laboratoriach konstruktorów radiowego sprzętu nadawczo-odbiorczego. Dzięki postępowi techniki oraz spadkowi cen podzespołów ektronicznych, coraz częściej trafiają one do rąk radioamatorów.Każda publikacja opisująca wykonanie takiego urządzenia cieszy się wielkim zainteresowaniem czytelników. Świadczą o tym m.in. telefony i listy dotyczące opublikowanych na naszych łamach rozwiązań według VK5JST i DK3WX. W tym numerze zamieszczamy informację o prostym, ale bardzo użytecznym mierniku antenowym konstrukcji SP9DHQ (patrz Porady techniczne) oraz opis i test analizatora fabrycznego RigExpert AA-200.
AA-200 to prawdziwy kombajn dla koneserów, przeznaczony głównie do pomiarów, badania, sprawdzania, strojenia i napraw anten i linii zasilających w szerokim zakresie częstotliwości. Analizator ten może być również wykorzystany do pomiaru pojemności lub indukcyjności obciążeń reaktancyjnych. SP9DHQ zrobił coś wręcz przeciwnego: jego urządzenie jest maksymalnie proste w obsłudze, mierzy tylko to, co jest najbardziej potrzebne w praktyce krótkofalarskiej (np. wartość SWR i impedancję dla zadanej częstotliwości). AA-200 mierzy w zasadzie wszystko, co tylko da się zmierzyć, ale dla większości użytkowników znajomość takich parametrów, jak np. wielkość składowej reaktancyjnej, niewiele jest pomocna (czyli trochę to sztuka dla sztuki). Warto jednak zapoznać się z tym urządzeniem, ponieważ kilku posiadaczy AA-200 w naszym kraju jest z niego bardzo zadowolonych.
Koniec roku jest okazją do różnych podsumowań. Warto więc podkreślić, że jesienią zwiększyliśmy objętość o 8 stron i zlikwidowaliśmy strony czarno-białe (cały numer jest kolorowy) bez podnoszenia ceny pisma. Niestety, nie mieliśmy większego wpływu na opóźnienia w dystrybucji miesięcznika. Na szczęście mamy e-wydanie, które ukazuje się na czas i z którego korzysta coraz więcej naszych prenumeratorów.
W każdym numerze jest zamieszczana informacja o darmowej wersji elektronicznej pisma i z pewnym zażenowaniem odbieramy w redakcji pytania przesyłane przez prenumeratorów e-mailem (a więc przez posiadaczy Internetu), dlaczego nie otrzymują e-wydania. Przyczyna okazuje się prozaiczna - prenumerator nie podał swojego adresu do działu Prenumeraty AVT.
Teraz o najnowszej inicjatywie redakcyjnej: ponieważ od pół roku wszyscy kandydaci do zdobycia licencji analizują pytania egzaminacyjne dotyczące Świadectw Radiooperatora w Służbie Amatorskiej, zamieszczone na stronie internetowej Urzędu Komunikacji Elektronicznej, postanowiliśmy opracować odpowiedzi i na stronie
www.swiatradio.pl został opublikowany specjalny quiz edukacyjny. Polega on na tym, że osoba sprawdzająca swoje wiadomości w wybranej kategorii (A, B, C, D) może wskazać wybraną odpowiedź (z trzech propozycji tylko jedna jest prawidłowa), a specjalny program dokona oceny i podliczy zdobyte punkty. Mamy nadzieję, że taka forma treningu przyczyni się do lepszego przygotowania radioamatorów do egzaminu przed Komisją Egzaminacyjną UKE.
Miłego spędzenia świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku! Redaktor Naczelny
Andrzej Janeczek
sp5aht@swiatradio.com.pl