Od redakcjiNa początku było radioŚR nr 07/2008Przenieśmy się na chwilę w miniony XX wiek, aby uzmysłowić sobie, w jak wielkim przyspieszeniu technologicznym przyszło nam żyć.
Współczesne transceivery czy komputery nie powstałyby bez tego pierwszego kroku technicznego, jakim była konstrukcja radia detektorowego, a później heterodyny. Na początku było radio, a radiotechnika stała się zarodkiem elektroniki - dziedziny, która zrewolucjonizowała świat.
To na potrzeby radia konstruowano coraz to nowsze i lepsze podzespoły, wynaleziono lampę, tranzystor, a później układ scalony. Na początku była radiotechnika, którą z czasem przekształcono w elektronikę, dopiero potem powstały procesory. Z czasem z tych nowych podzespołów powstały inne urządzenia, znajdujące swoje zastosowania w nowych dziedzinach techniki.W tym numerze, na prośbę czytelników zafascynowanych starymi odbiornikami, prezentujemy kilka unikalnych modeli.
W Polsce działa niewielka, ale sukcesywnie powiększająca się o młodzież, grupa osób zafascynowana konstrukcjami pierwszych radioodbiorników, czyli odkrywająca na nowo "archeologię elektroniki". Pokazujemy niewielki ślad drugiego spotkania kolekcjonerów i miłośników starych odbiorników "Trioda", jakie odbyło się niedawno w Warszawie. Aby ocalić najstarsze odbiorniki od zapomnienia, takie spotkania będą organizowane co jakiś czas (kolejne jesienią).
Kolekcjonowanie odbiorników radiowych, jak każde inne hobby, wymaga dużej wiedzy, bo przecież związane jest nie tyko ze znajomością radiotechniki, ale i historii, a nawet ...stolarstwa. O tym wszystkim opowie w wywiadzie redakcyjnym Mieczysław Laskowski (zafascynowany kolekcjoner, a przede wszystkim specjalista rekonstrukcji odbiorników, zarówno części radiowych, jak i mechanicznych, w tym skrzynek drewnianych).
Niejako dla przeciwwagi dla tych Czytelników, których nie interesuje radio retro, a chcą poznać najnowsze trendy w budowie odbiorników radiowych, prezentujemy laboratoryjny test najnowszego transceivera Elecraft K3 oraz krótkofalowego odbiornika cyfrowego Perseus, o znakomitych parametrach użytkowych. Choć odbiornik ma bezpośrednią przemianę, jest to autentyczny SDR (Software Defined Radio) w postaci przystawki USB do komputera, a więc bez gałek. Przez uaktualniane oprogramowane jest ciągle udoskonalany i przystosowywany do najnowszych rodzajów modulacji.
Udanych wakacji i dobrego wypoczynku urlopowego!
Redaktor Naczelny
Andrzej Janeczek
sp5aht@swiatradio.com.pl