Od redakcjiWakacyjne nowościŚR nr 08/2008Pierwsze pozytywne opinie o nowym transceiverze K3 rozeszły się wśród społeczności krótkofalarskiej jak błyskawica. Zapotrzebowanie na ten sprzęt wzrosło niemal lawinowo, kiedy Laboratorium ARRL potwierdziło przekroczenie w części odbiorczej K3 bariery 100 dB odporności wejścia na obecność silnych sygnałów usytuowanych w pobliżu kanału roboczego.Co działo się dalej? Firma Elekraft nie wyrabiała się z realizacją napływających zamówień. Po przeszło półrocznym oczekiwaniu na swój wymarzony sprzęt do DX-owania wielu klientom puściły nerwy i zaczęli rozładowywać swój stres na forach dyskusyjnych.
Pewnie wiele innych firm na takie zapotrzebowanie rynku zwiększyłoby liczbę pracowników, zakupiło więcej podzespołów elektronicznych i komponentów produkowanego transceivera, może nawet ustawiło całodobową pracę montażową - bo przecież byłoby to opłacalne. Ale nie stało się tak w Elecrafcie, który funkcjonuje na konserwatywnych zasadach, sprawdzonych pod względem bezpieczeństwa finansowego. Dążeniem dyrekcji jest, aby firma działała na zdrowych zasadach i przez długi czas (wyjaśnienia WA6HHQ były w ŚR miesiąc temu).
Jednym ze szczęściarzy, który otrzymali zamówiony kit wspomnianego transceivera, jest Tadeusz SP7HT. Na prośbę redakcji oraz spełniając obietnicę daną wielu chętnym, przymierzającym się do zakupu K3, konstruktor sporządził reportaż ze składania swojego urządzenia i przedstawił pierwsze, zachęcające testy.
W chwili, kiedy ten numer dotrze do Waszych rąk, będzie już pewnie dostępna nowsza wersja oprogramowania, a SP7HT zaliczy na K3 kolejne DX-y. Niewykluczone też, że w kraju pojawią się kolejni posiadacze tego sprzętu.
Ponieważ w ostatnim czasie nastąpił bardzo duży wzrost zainteresowania analizatorami obwodów, zarówno fabrycznymi, jak i w wykonaniu amatorskim, bardzo potrzebne są wszelkie porady na temat posługiwania się takimi miernikami. Odpowiadając na liczne pytania trafiające do redakcji przedstawiamy pouczający artykuł OE1KDA "Pomiary przy użyciu analizatora obwodów NWT".
Jak wiemy, po wejściu Polski do UE zmianie uległy przepisy regulujące działalność krótkofalarską. W niedługim czasie ukażą się rozporządzenia w sprawie nowych rodzajów licencji. Trwają także konsultacje dotyczące innych tematów nurtujących środowisko radioamatorów. Na wiele pytań w sprawie regulacji prawnych, a dotyczące przede wszystkim budowy anten amatorskich, odpowiada w rozmowie redakcyjnej wiceminister infrastruktury Andrzej Panasiuk. Jak wynika z tej rozmowy, MI jest zainteresowane konsultowaniem z PZK propozycji zapisów prawnych, które zostaną przekazane do właściwych zespołów zajmujących się przygotowaniem nowelizacji. Wykorzystajmy tę szansę, aby wspólnie stworzyć przepisy umożliwiające prawidłowy rozwój krótkofalarstwa na miarę naszych oczekiwań!
Redaktor Naczelny
Andrzej Janeczek
sp5aht@swiatradio.com.pl