Od redakcjiW nowy rok z APRS-em i kalendarzemŚR nr 01/2009Za sprawą powszechnej dostępności systemu GPS w świecie radioamatorskim wielką karierę robi APRS (Automatic Position Reporting System). Jest to stosunkowo nowy system radiowy, który z kontynentu amerykańskiego trafił także do naszego kraju. Do czego służy? Najkrócej mówiąc, służy do ustalaniu pozycji ruchomych obiektów czy operatorów i z jednej strony posługuje się nowymi technologiami, jak wspomniany GPS, pomiary telemetryczne, mapy komputerowe, a z drugiej strony wraca do tradycyjnego krótkofalarstwa, gdzie potrzebna jest antena, radio, a komunikacja odbywa się w trybie "jeden do wielu". Aby sprawdzić, czy w naszym zasięgu działa APRS wystarczy włączyć radio na częstotliwości 144,800 MHz.
Z redakcyjnego wywiadu z prezesem Polskiej Grupy APRS Andrzejem Bartoszem SP3LYR dowiemy się więcej o tym systemie i jego przyszłości, a tak się składa, że w tym miesiącu przypada 5. rocznica powstania PG APRS.Z kolei w artykule "APRS4R" poznamy oprogramowanie opracowane z myślą o wykorzystaniu w małych i energooszczędnych urządzeniach pracujących pod systemem Linuks. Dostępne oprogramowanie APRS4R ma przed sobą dużą przyszłość, bowiem pozwala na uruchamianie prostych i niedrogich bramek internetowych APRS i nowoczesnych stacji przekaźnikowych APRS. A do czego może się przydać APRS przeciętnemu Kolwalskiemu? Ano choćby do automatycznych stacji pogodowych czy stacji monitorowania stanu wody. Na razie i na szczęście, nie mamy na terenie Polski tak wielkich zagrożeń, jak tsunami czy częste huragany oraz powodzie, ale warto rozbudowywać i popierać rozbudowę APRS, który może być wykorzystywany w wielu sytuacjach, nie tylko tak kryzysowych.
Jeżeli już jesteśmy przy GPS, to chciałbym zwrócić uwagę na opracowaną przez Łukasza SQ4AVS i Michała SP2IQW przystawkę do częstościomierza w postaci wysokostabilnego wzorca częstotliwości synchronizowanego sygnałem GPS. Radykalne obniżenie cen modułów odbiorczych GPS jest niejako wyzwaniem do łatwego uzyskiwania precyzyjnych sygnałów czasu i częstotliwości (przydatne nie tylko w częstościomierzu mikrofalowym).
Mam nadzieję, że przygotowany wspólnym wysiłkiem z ZG PZK kieszonkowy kalendarz radioperatora będzie Wam służył przez cały nowy rok.
Wszystkiego najlepszego w 2009 roku.
Redaktor Naczelny
Andrzej Janeczek
sp5aht@swiatradio.com.pl