Od redakcjiZawsze niech będzie SłońceŚR nr 07/2009Od Słońca zależy bardzo wiele: życie człowieka, zwierząt, roślin... Gospodarka i … propagacja radiowa. Tymczasem, może tego nie widać gołym okiem, ale ostatnimi laty "zbyt spokojne" Słońce jest niemałą zagadką dla naukowców. Na podstawie swoich obserwacji stwierdzili, że jest ono obecnie najspokojniejsze i najciemniejsze od stuleci. Przyzwyczailiśmy się do istnienia 11-letniego cyklu zwiększonej/zmniejszonej aktywności. To normalne, że zaczynamy martwić się, kiedy coś odbiega od normy. Najwyraźniej Słońce spóźnia się, bo już rok temu powinno zacząć zwiększać swoją aktywność. Warto zatem zapoznać się z ostatnimi badaniami i obserwacjami naukowców w artykule opracowanym przez Tadeusza SP7HT.Czy są tam jakieś znaki lub hiobowe wieści dla entuzjastów łączności na wyższych zakresach fal krótkich? Nie ulega wątpliwości, że na te zmiany nie mamy wpływu i musimy podporządkować się matce naturze. Ciekawym jest też, w jaki sposób aktywność Słońca ma wpływ na łączność radiową w zakresie UKF na trasie Ziemia - Księżyc - Ziemia. Polecam w tym miejscu interesujący artykuł na temat podstaw teorii EME przygotowanym przez Krzysztofa SP7DCS, który doskonale radzi sobie w rywalizacji z podobnymi mu zagranicznymi "lunatykami".
Okres wakacji i urlopów to także szansa dla wielu krótkofalowców na podreperowanie swoich osiągnięć DX-wych i bardziej aktywne prowadzenie łączności na pasmach. Podczas letnich wypadów poza swoje miejsce zamieszkania wielu aktywnych radioamatorów zabiera ze sobą sprzęt, aby zapracować z różnych miejsc, normalnie mało aktywnych (gmin, powiatów, a nawet zamków). Warto więc włączyć radio, bo może akurat kolejna łączność pozwoli nam zdobyć punkty do ciekawego dyplomu. Wszystkim łowcom dyplomów z pewnością przyda się, specjalnie przygotowana przez redakcję i Award Managera PZK Andrzeja SQ7B, wkładka na temat dyplomów PZK. Mamy nadzieję, że dzięki temu aktualnemu zestawieniu wielu z Was przybędą kolejne trofea do powieszenia na ścianie.
Początkującym konstruktorom polecam na wakacje zbudowanie bardzo prostego odbiornika na 80 m w oparciu o opisany kit AVT, a zaawansowanym - konstrukcję automatycznej skrzynki antenowej, bardzo chwalonej sobie przez Andrzeja SQ8CBU.
W drugi weekend lipca, już po raz 12 (przez cały ten czas istnieje Świat Radio) wystartuje reprezentacja Polski w Mistrzostwach Świata IARU. Również dzięki wsparciu z Waszej strony, aktywnych krótkofalowców, polegającym na przeprowadzaniu z zespołem SN0HQ łączności, jesteśmy czołowym zespołem, z którym wszyscy muszą się liczyć. Czy jest szansa, aby w tegorocznych Championship polski zespół SN0HQ stanął na wymarzonym "pudle"? Oczywiście tak, ale trzeba przeczytać "odezwę" i zastosować się do wymagań stawianych przez Tomka SP6T - kapitana zespołu SN0HQ.
Jak będzie? Powtórzę: wiele zależy od Słońca, ale NIECH MOC BĘDZIE Z NAMI!
Redaktor Naczelny
Andrzej Janeczek
sp5aht@swiatradio.com.pl