Od redakcjiAnteny i transceiveryŚR nr 10/2009O tym, że niezbędnym elementem każdego radia (transceivera) jest antena, wie każdy z użytkowników eteru. Niestety chyba nie wiedzą o tym wszyscy decydenci ministerialni, bo poprzez nowo wprowadzane przepisy często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie radia, na które użytkownik otrzymał wcześniej pozwolenie, wydane przez innego decydenta. Z tego też względu, przy coraz większych trudnościach w budowie masztów i instalowaniu anten nadawczych na budynkach czy w terenie zabudowanym, poszukiwane są skuteczne anteny małogabarytowe.
Na prośbę wielu Czytelników zainteresowanych techniką antenową, kontynuujemy opisy budowy najnowszych kierunkowych anten Moxon-Beam. Opisana w artykule SP6LB konstrukcja takiej anteny na pasmo 6 m sprawdziła się za granicą w okresie zimowym, podczas silnych wiatrów i oblodzenia. Antenę można łatwo rozkłożyć na części, co czyni ją wygodną podczas wyjazdów w teren, np. na zawody czy ekspedycje.Bardzo często do redakcji napływają listy z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemów prawnych związanych z montażem anten na dachu bloku wspólnoty czy spółdzielni mieszkaniowej. W wielu przypadkach toczące się spory o prawo korzystania z anten zainstalowanych na bloku są rozstrzygane na drodze sądowej. Z tego też powodu publikujemy interesującą rozmowę z SQ7HJX, który ma za sobą pozytywny finał takiego sporu. Również informacje zamieszczone w poradach technicznych będą pomocne w rozwiązywaniu wielu problemów antenowych.
Drugim, oprócz anteny, elementem niezbędnym do pracy jest transceiver. Posługując się na co dzień tym radiowym urządzeniem nadawczo-odbiorczym nie zdajemy sobie sprawy, że został on wynaleziony pół wieku temu. Przedtem, zarówno w łączności profesjonalnej, jak i amatorskiej, radiostacja składała się z dwóch zasadniczych bloków: odbiornika i nadajnika. Wielu starszych Czytelników z pewnością pamięta te czasy i powiedzenie, że w miarę poprawnie działający nadajnik można było wykonać w domowych warunkach, natomiast wykonanie dobrego odbiornika było sprawą znacznie trudniejszą; zazwyczaj RX musiał być fabryczny lub adaptowany ze sprzętu demobilowego.
Warto przypomnieć, że jedną z firm, która produkowała odbiorniki i nadajniki na różne zakresy częstotliwości, a potem jako pierwsza rozpoczęła produkcję transceiverów, była amerykańska firma Collins (założona przez Arthura A. Collinsa W0CXX). Wyroby tej firmy jeszcze do dzisiaj są użytkowane także w Polsce, łącznie z historycznym już, lampowym transceiverem KWM, który - pół wieku temu - stanowił przełom w radiokomunikacji.
Dzisiaj coraz częściej, także do łączności radiowej, jest wykorzystywany Internet. Z tego też względu wielu pasjonatów łączności UKF-owej nowego standardu cyfrowej transmisji głosu D-STAR zapewne ucieszy artykuł na temat łączności za pośrednictwem wokodera komputerowego DV Dongle, który umożliwi dojście do tych specjalnych przemienników cyfrowych.
Przyjemnej lektury!
Redaktor Naczelny
Andrzej Janeczek
sp5aht@swiatradio.com.pl